You are here
Home > 06 Ankara > İstanbul Ankara: ‘Hızlı Tren Mi, Uçak Mı?’

İstanbul Ankara: ‘Hızlı Tren Mi, Uçak Mı?’

istanbul ankara hizli tren mi ucak mi
istanbul ankara hizli tren mi ucak mi

İstanbul-Ankara, Türk Hava Yolları’nın monopol olduğu bir uçuş hattı. Hızlı Tren’in İstanbul’da Halkalı’dan başlayıp Marmaray ile boğazı geçmesi ile iki kent arasındaki mesafe daha da kısaldı. Hızlı tren, İstanbul-Ankara arasında uçağın rakibi mi? Havayolu 101’den Abdullah Nergiz yazdı…

Yüz yılı aşkın bir süredir İstanbul’u doğu-batı doğrultusunda birbirine bağlayan banliyö hattı, Marmaray projesi çerçevesinde yenilenerek bugün hizmete girdi.

Yenilenen hattın eskisine göre en önemli farkı, kentin Avrupa yakasında Sirkeci’de, Anadolu yakasında ise Haydarpaşa’da sonlanmıyor oluşu.

Marmaray projesi çerçevesinde önceki yıllarda yapımı tamamlanan boğaz tüp geçidi sayesinde trenler, İstanbul’un iki yakasını doğrudan birleştiriyor.

Bu sayede aslında bir taşla iki kuş vurulmuş oluyor.

Hem iki yaka arasında İstanbul içi tren ulaşımı birleştirilip hızlandırılıyor, hem de İstanbul – Ankara arasındaki hızlı tren hattı, kentin Avrupa yakasına geçerek Halkalı’ya kadar uzanıyor.

HIZLI TREN İLE İSTANBUL-ANKARA ARASI KAÇ SAAT?

Hızlı tren seferlerinin İstanbul – Ankara arasındaki mesafeyi ne kadarlık bir sürede kat edeceği TCDD tarafından açıklandı.

Buna göre; Halkalı’dan sabah saat 06:15’te kalkacak tren, Ankara Garı’na saat 11:31’de varacak. Yani toplam seyahat süresi sadece 5 saat 16 dakika olacak.

Aynı hesabı İstanbul’un Anadolu yakası için yaptığımızda aynı tren, mesela, Söğütlüçeşme’den saat 07:02’de kalkacak. Yani buradan binen bir yolcu, 4 saat 29 dakika sonra Ankara’da olacak.

Burada gözümüze çarpan tek dezavantaj, iki şehir arasında her gün icra edilecek sekiz seferin sadece ikisinin Avrupa yakasına geçecek olması.

Yazının Devamını Okumak İçin Tıklayın

Demiryolu Haber özetleri

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/04/istanbul-ankara-hizli-tren-mi-ucak-mi/

Leave a Reply

Top